Polish English German
Baza firm Dodaj firmę
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal się swoim profesjonalizmem

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytaniaStrona główna | Aktualności | DEREGULACJA: ZMIANY W USTAWIE JUŻ OD STYCZNIA 2014 ROKU!

DEREGULACJA: ZMIANY W USTAWIE JUŻ OD STYCZNIA 2014 ROKU! (2012-09-27)

13 września br. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął i rekomendował Radzie Ministrów projekt tzw. ustawy deregulacyjnej. 25 września Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy deregulacyjnej. Najprawdopodobniej zmiany prawne w zakresie wykonywania zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości i rzeczoznawcy majątkowego zaczną obowiązywać 1 stycznia 2014 r.

Wśród zawodów przeznaczonych do pierwszej transzy deregulacji wciąż widnieje - i już tam pozostanie - zawód rzeczoznawcy majątkowego, choć w sprawie zmian w tym zawodzie nie podjęto żadnych konsultacji społecznych! Niektórzy odbierają to jako swoistą „zemstę" Ministra Sprawiedliwości za to, iż rzeczoznawcy stawali w obronie pośredników i zarządców i protestowali przeciwko deregulacji tych dwóch profesji.

Do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami wystarczy ukończona szkoła na poziomie gimnazjalnym i niekaralność. Nie będą wymagane studia wyższe kierunkowe, ani studia podyplomowe, zniesione zostaną także obowiązkowe szkolenia. Klient niezadowolony z usług świadczonych przez zarządcę, czy pośrednika, będzie mógł złożyć skargę wyłącznie w sądzie powszechnym.

Aby zostać zarządcą nieruchomości, albo wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, będzie trzeba złożyć wniosek o wpis do rejestru. Spełnienie wymogów będzie równoznaczne z wpisem do rejestru, a weryfikacji wniosków od 2014 roku będą dokonywać  - w ramach swoich obowiązków zawodowych - pracownicy ministerstwa transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Zamiast obowiązującej obecnie kwoty 400 zł za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, zostanie wprowadzona opłata za rozpatrzenie wniosku - i będzie ona nie wyższa niż 200 zł.

Z badania przeprowadzonego w czerwcu br. przez CBOS wynika, że deregulację zawodów popierają przede wszystkim ludzie młodzi - zwłaszcza studenci i uczniowie szkół średnich. Wśród ankietowanych aż 51 proc. uważa, że deregulacja zawodów przyczyni się do spadku cen usług, a 47 proc. oczekuje poprawy jakości usług. Jednocześnie jednak aż 62 proc. badanych obawia się, iż otwarcie zawodów sprawi, że na rynku pojawi się więcej nieuczciwych usługodawców. 56 proc. osób wskazało też, że najprawdopodobniej spadną zarobki osób wykonujących deregulowane zawody.

Rząd zdaje się nie zważać na możliwe negatywne skutki deregulacji. W uzasadnieniu przyjęcia projektu ustawy deregulacyjnej przez Radę Ministrów czytamy:

„Rząd uważa, że nowe rozwiązania zwiększą dostęp do zawodów regulowanych, czyli spowodują wzrost konkurencji, a w efekcie obniżkę cen, wyższą jakość i większą dostępność usług. Oczekuje się również, że zachęcą do wykonywania tych zawodów i przyczynią się do spadku bezrobocia, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Ten projekt i kolejne propozycje ministra sprawiedliwości powinny uwolnić 100 tys. nowych miejsc pracy."

Trudno oprzeć się wrażeniu, że są to te same argumenty, które wcześniej aż do znudzenia przytaczał Minister Gowin podczas rozmów z przedstawicielami zawodów nieruchomościowych. Jak widać - argumenty specjalistów nie trafiły do władz...

K.G.

 

Poznaj składkę ubezpieczenia wypełniając poniższy formularz:

Zawierając umowę ubezpieczenia za pośrednictwem Instytutu Gospodarki Nieruchomościami możesz dodatkowo zarobić 8 % od wartości składki ubezpieczeniowej!

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Zamknij

Strona ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.